Gabinet ortoptyczny
Nasze przedszkole jest przygotowane do przyjmowania dzieci Z ZEZEM I NIEDOWIDZENIEM JEDNOOCZNYM, które na miejscu poddawane są leczeniu pleoptycznemu i ortoptycznemu.
Placówka posiada GABINET OKULISTYCZNO - ORTOPTYCZNY, gdzie odbywają się:
- BADANIA WZROKU wszystkich dzieci uczęszczających do naszego przedszkola (min. dwa razy w roku szkolnym);
Dzieci objęte opieką okulistyczno – ortoptyczną (t.j.: dzieci korzystające z ćwiczeń pleoptyczno - ortoptycznych, dzieci niekorzystające z ćwiczeń a mające zdiagnozowaną wadę wzroku, dzieci u których występują pewne nieprawidłowości a także będące w trakcie diagnozy) są kontrolowane raz w miesiącu lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Badania oraz ćwiczenia pleoptyczno - ortoptyczne przeprowadza doświadczona ortoptystka zatrudniona w przedszkolu - pani Ewa Nowak. - KONTROLE OKULISTYCZNE wszystkich dzieci uczęszczających do naszego przedszkola (min. dwa razy w roku szkolnym);
Dzieci objęte opieką okulistyczno – ortoptyczną są kontrolowane raz w miesiącu lub zgodnie z zaleceniami lekarza. Kontrole przeprowadza lekarz okulista współpracujący z placówką. Od wielu lat jest to dr Danuta Łozowska. - ĆWICZENIA PLEOPTYCZNE stosowane w leczeniu niedowidzenia;
- ĆWICZENIA ORTOPTYCZNE stosowane:
- przed i po operacji zeza,
- w celu zmniejszenia kąta zeza,
- przy zaburzeniach widzenia obuocznego ; - ĆWICZENIA MIĘŚNI GAŁEK OCZNYCH;
W uzasadnionych przypadkach w naszym gabinecie ortoptycznym przyjmowane są dzieci z innych placówek dzielnicy Śródmieście.
Nasze przedszkole spełnia nie tylko funkcję edukacyjno - wychowawczą lecz również profilaktyczno - leczniczą. Dzięki badaniom przesiewowym udaje się wykryć i zdiagnozować u niektórych dzieci problemy wzrokowe (np. wady wzroku), które mogłyby zostać dostrzeżone dopiero na etapie nauki szkolnej, co mogłoby skutkować niepowodzeniami już na samym początku przygody ze szkołą, zniechęcać dzieci do nauki oraz obniżać ich samoocenę.
Wczesne wdrożenie terapii wzroku, przy stałej opiece specjalistów, umożliwia szybsze i korzystne zmiany w obrębie narządu wzroku, a także uwalnia rodziców od codziennego dowożenia dzieci do przychodni, która często znajduje się daleko od miejsca zamieszkania.
Ćwiczenia wzroku wymagają czasu i systematyczności, przeprowadzanie ich w czasie pobytu dziecka w placówce oszczędza rodzicom czas oraz pieniądze wydane na rehabilitację.
Dzięki zajęciom prowadzonym w znanym dziecku miejscu, przez znaną mu osobę dziecko czuje się bezpiecznie i łatwiej uczy się prawidłowego wykonywania ćwiczeń a także chętniej poddaje się koniecznym zaleceniom jak np. zasłanianie oka. Ortoptystka ma też możliwość sprawdzania na co dzień jak dziecko radzi sobie w grupie, czy to podczas zajęć ruchowych czy też przy stoliku. Może również na bieżąco kontrolować, czy mali pacjenci prawidłowo noszą zalecone okulary czy plasterki na oko (obturatory).
Okres przedszkolny to najlepszy czas na rehabilitację wzroku ponieważ efekty leczenia w tym czasie są największe - związane jest to z dużą plastycznością mózgu. Dzięki systematycznie prowadzonym ćwiczeniom pleoptyczno - ortoptycznym większość dzieci kończących przedszkole uzyskuje pełną ostrość wzroku.